Wiele osób zmaga się z bólami głowy, które zdają się pojawiać bez uchwytnej przyczyny. Tymczasem przyczyn tej irytującej, a czasem uniemożliwiającej normalne funkcjonowanie przypadłości jest bardzo wiele. Niektóre z powodów mogą wydawać się nieznaczące, ale to one mogą przede wszystkim odpowiadać za pulsujący ból głowy. Opowiadamy o tych powodach oraz o tym, co zrobić, aby zapobiegać ich pojawieniu się w przyszłości. Sprawdź!
1. Przepracowanie i chroniczne przemęczenie
Ból głowy może pojawiać się w wyniku przepracowania lub utrzymującego się przez dłuższy czas przemęczenia. Mowa tutaj zarówno o przemęczeniu fizycznym, jak i psychicznym. Wiele osób zgłasza ból głowy po zbyt długiej i nazbyt intensywnej pracy przy komputerze. Inni zaś sygnalizują występowanie częstych bólów głowy po intensywnym wysiłku fizycznym.
Doraźnym środkiem na taki ból głowy są preparaty przeciwbólowe (na przykład tabletki na ból głowy z Nowej Farmacji), które łagodzą ból. To skuteczne rozwiązanie, ale nie możesz zapominać o przerwach w pracy i odpowiedniej ilości odpoczynku po jej zakończeniu. Zadbaj o regenerację, rób przerwy w pracy, nie przemęczaj się, a poradzisz sobie z nawracającymi bólami głowy z powodu przepracowania i przemęczenia!
2. Presja psychiczna i nadmiar obowiązków
Kłopoty w pracy wynikające z nadmiaru obowiązków, trudna sytuacja gospodarcza lub domowa, niestabilne życie emocjonalne lub mieszkanie w miejscu o bardzo surowym klimacie – to tylko niektóre z powodów ogromnej presji psychicznej, jakiej może doświadczać jednostka. Dodajmy do tego nadmiar obowiązków, tysiące spraw na głowie, a otrzymujemy… ból głowy.
Możesz poradzić sobie z nim doraźnie, biorąc preparaty na migrenę. Nie zapominaj jednak, że dopóki nie ustabilizujesz swojej sytuacji zewnętrznej, ból głowy będzie nawracał. Nieustanna presja psychiczna lub narzucanie sobie olbrzymiego tempa czy to w pracy, czy w relacjach, nie sprzyja zdrowiu psychicznemu. Bóle głowy, choć najbardziej widoczne, mogą okazać się tylko czubkiem góry lodowej spiętrzonych problemów.
3. Nadmierna ekspozycja na słońce
Lubisz kąpiele słoneczne i spacery na świeżym powietrzu w pełnym słońcu? Masz pracę, która wymaga częstego pozostawania na odkrytym terenie? A może podróżujesz po słonecznych zakątkach globu? Tak czy inaczej – uważaj na słońce! Koniecznie zakrywaj ją jeśli nie kapeluszem czy czapką z daszkiem, to przynajmniej mokrą koszulką bądź innym elementem garderoby. Udar słoneczny to bardzo poważna sprawa! Może zagrażać twojemu zdrowiu, a nawet życiu. Zanim jednak rozwinie się w pełni, może dać o sobie w postaci nieprzyjemnego bólu głowy. Chroń głowę przed nadmierną ekspozycją na promienie słoneczne i przegrzanie, a uchronisz się także od pulsujących bólów głowy.
4. Wychłodzenie głowy
Wychodzisz jesienią lub zimą na zewnątrz bez czapki na głowie? W dodatku w nie do końca wysuszonych włosach po kąpieli? Ból głowy i zatok może cię spotkać szybciej, niż myślisz. Wychłodzenie czoła i całej głowy może prowadzić do bardzo nieprzyjemnych konsekwencji, jak zapalenie zatok. Ból głowy to tylko jeden z widocznych, ale najmniej groźnych objawów. Załóż ciepłą czapkę jesienią i zimą, by uchronić się przed zapaleniem zatok i bólem głowy!
5. Głód i pragnienie
Niedojadasz? Nie pijesz odpowiedniej ilości każdego dnia? Ból głowy z głodu czy pragnienia dotyka większej liczby osób, niż mógłbyś przypuszczać. Odżywiaj się zdrowo i regularnie, pij odpowiednią ilość płynów każdego dnia, a zapobiegniesz nawracającym bólom głowy.
Pięć nieoczywistych powodów bólu głowy, skroni, czoła, a nawet karku możesz łatwo zniwelować. Wystarczy, że zadbasz o wskazane w artykule obszary. W razie doraźnego bólu skorzystaj ze środka przeciwbólowego, ale nie zapominaj o utrzymywaniu zdrowego stylu życia!
Ciekawe spojrzenie na ból głowy! Nie wiedziałem, że można go powiązać z takimi czynnikami. Będę zwracać większą uwagę na swoją dietę i stres.
Ciekawe spojrzenie na przyczyny bólu głowy. Nie miałem pojęcia, że stres może mieć aż tak duży wpływ! Jakie metody radzenia sobie polecacie?