Materiał Partnera
Jeszcze nikt nie zdołał oszukać czasu – procesy starzenia prędzej czy później dosięgną każdego człowieka. Jakie zmiany w ciele są jednak najmocniej zauważalne i dlaczego tak właściwie one zachodzą?
Zegar biologiczny i nierówna walka z czasem
Ludzie od setek, a nawet tysięcy lat szukają sposobów na pokonanie procesów starzenia. Specjalne napary, rytuały, prawidłowe odżywianie się, aktywność fizyczna – wszystkie te działania mają na celu albo oszukanie upływającego czasu, albo spowolnienie zachodzących w ciele każdego człowieka procesów.
Biologii jednak nie da się oszukać – prędzej czy później kalendarz dogoni każdego. Jak jednak ludzkie ciało zmienia się wraz z wiekiem i jakie różnice, które dojrzysz u siebie z upływającym czasem, najmocniej rzucają się w oczy?
Wybredny układ pokarmowy
Działanie układu pokarmowego dość mocno zmienia się wraz z upływającym czasem. Najmocniej widocznymi zmianami jest utrata łaknienia, częstsze zaparcia i problemy z trawieniem, częściej pojawiające się gazy, a także spowolniony metabolizm. Wolniej i mniej skutecznie działają również wątroba czy nerki, a to wpływa na wypróżnianie się czy zdolność organizmu do pozbywania się toksyn.
Stawy i kości mniej gotowe do działania
Bardzo widoczną zmianą u niemal każdego człowieka jest również spadająca sprawność układu mięśniowo-szkieletowego. Najmocniej widać to na przykładzie stawów, które nie tylko stają się mniej mobilne, ale również są o wiele bardziej podatne na zwichnięcia czy skręcenia. W procesie tym istotny jest kolagen – białko naturalnie występujące w organizmie, którego ilość zaczyna spadać wraz z wiekiem.
Zwiększa się również ryzyko złamań kości, a mięśnie mocno się osłabiają i częściej drżą. Zmniejsza się refleks, a ruchy widocznie spowalniają, co może być problemem np. podczas prowadzenia samochodu. Istotną zmianą jest również skracanie się kręgosłupa – to właśnie dlatego może się wydawać, że z wiekiem niektórzy ludzie się kurczą.
Inne istotne zmiany w ludzkim ciele
Powyższe przykłady to tylko część zmian, jakie w ciągu całego życia zachodzą w ciele człowieka. Można bowiem wspomnieć o innych, często równie istotnych kwestiach, takich jak:
- marszczenie się skóry, zmniejszona wytrzymałość włosów i paznokci;
- mniejsza wydajność układu krążenia, zwiększone ryzyko chorób i zawałów serca;
- zmniejszona wydajność, pojemność i elastyczność płuc;
- zmiany zachodzące w układzie nerwowym, a także pogorszenie słuchu i wzroku;
- menopauza u kobiet i zmniejszona produkcja plemników u mężczyzn.
Ciało a czas – jak organizm adaptuje się do upływu lat?
Pomimo tych zmian organizm posiada zdolność adaptacji do upływu czasu. Zdolność adaptacyjna organizmu wynika z jego plastyczności – mechanizmów, które pozwalają mu dostosować się do nowych warunków fizycznych i środowiskowych. Na przykład, gdy zmniejsza się masa mięśniowa, regularne ćwiczenia mogą pobudzić organizm do jej odbudowy, co z kolei poprawia siłę i sprawność fizyczną.
Niezwykle ważnym elementem adaptacji do starzenia się jest też umiejętność radzenia sobie ze stresem. Ciało i umysł są ze sobą ściśle powiązane, a długotrwały stres może przyspieszać procesy starzenia, o czym warto pamiętać każdego dnia.
Materiał Partnera
Ciekawe, jakie zmiany zachodzą w organizmie. Zauważyłem, że z wiekiem trudniej mi utrzymać formę i regeneracja zajmuje więcej czasu.
Z wiekiem zauważam u siebie spadek energii i trudniej mi utrzymać formę. Skóra też już nie jest tak elastyczna jak dawniej. Ciekawe, jak to wygląda u innych?